خردن کربنات کلسیم اصفهان در کودکان موجب تغییر رنگ چشم می شود

کلسیت، آراگونیت و واتریت از مواد معدنی کربنات کلسیم اصفهان خالص هستند سنگهای منشأ مهم صنعتی که عمدتاً کربنات کلسیم هستند شامل سنگ آهک، گچ، مرمر و تراورتن هستند.

پوسته تخم مرغ، پوسته حلزون و بیشتر صدف های دریایی عمدتاً کربنات کلسیم هستند و می توانند به عنوان منابع صنعتی آن ماده شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

پوسته‌های صدف اخیراً به‌عنوان منبع کلسیم غذایی شناخته شده‌اند، اما همچنین یک منبع صنعتی عملی هستند.

سبزیجات سبز تیره مانند کلم بروکلی و کلم پیچ حاوی مقادیر قابل توجهی کربنات کلسیم هستند اما به عنوان یک منبع صنعتی کاربردی نیستند.

فراتر از زمین، شواهد قوی حاکی از وجود کربنات کلسیم در مریخ است علائم کربنات کلسیم در بیش از یک مکان (به ویژه در دهانه های گوسف و هویگنس) شناسایی شده است.

 کلسیم

این شواهدی برای وجود آب مایع در گذشته فراهم می‌کند کربنات اغلب در محیط‌های زمین‌شناسی یافت می‌شود و یک مخزن کربن عظیم را تشکیل می‌دهد.

کربنات کلسیم به صورت آراگونیت، کلسیت و دولومیت به عنوان اجزای مهم چرخه کلسیم وجود دارد کانی های کربناته انواع سنگ را تشکیل می دهند: سنگ آهک، گچ، مرمر، تراورتن، توفا و غیره.

در آب‌های گرم و شفاف گرمسیری، مرجان‌ها فراوان‌تر از قطب‌هایی هستند که آب‌ها سرد هستند عوامل کربنات کلسیم، از جمله پلانکتون ها (مانند کوکلیت ها و روزن داران پلانکتیک)، جلبک های مرجانی، اسفنج ها، بازوپایان، خارپوستان، بریوزوآ و نرم تنان، معمولاً در محیط های آب کم عمق یافت می شوند که در آن نور خورشید و مواد غذایی قابل فیلتر فراوان تر هستند.

کربنات های آب سرد در عرض های جغرافیایی بالاتر وجود دارند اما سرعت رشد بسیار کمی دارند. فرآیندهای کلسیفیکاسیون با اسیدی شدن اقیانوس تغییر می کند.

جایی که پوسته اقیانوسی در زیر صفحه قاره ای فرورانش می کند، رسوبات به مناطق گرمتر در استنوسفر و لیتوسفر منتقل می شوند.

در این شرایط کربنات کلسیم تجزیه می شود و دی اکسید کربن تولید می کند که همراه با سایر گازها باعث فوران های آتشفشانی انفجاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *